Preskočiť na hlavný obsah

Rodinný dom konzultácie 2 - konkrétne typy domov 


Po zanalyzovaní situácie, hraní sa s hmotou a hlavne posúdení vnútorného priestoru domu a pocitu z neho som zo skíc vybral 3 rôzne typy domov - nezvyčajný, jednopodlaždný a dvojpodlažný. 

Bublinkový dom 

Nezvyčajný. 
Konceptom tohto návrhu je bublinka, presnejšie zhluk niekoľkých bublín symbolujúcich vyvieranie zo zeme tak ako sa bubliny vyvierajú na povrchu vody. Má zosobňovať to, ako sa každá rodina potýka s neľahkosťami a problémami, no napriek všetkému sa vždy cez ne prederie (bo bublinky cez vodu). Hmota domu je zložená zo 4 bublín - otca, matky, mladého dospelého dieťaťa a malého dieťaťa - tak, ako rodina, ktorá v ňom bude bývať. Na 1. NP som umiestnil vstupnú halu, ktorej je pozvolný vstup do obývacej časti a kuchyne. V strede tohto veľkého priestoru sa nachádza zaoblená stena slúžiaca ako TV stena, miesto pre krb a aj pre statickú funkciu. Napravo sa ďalej nachádza WC a izba pre VŠ dieťa. VŠ dieťa bude čím ďalej tým menej doma a preto som aj túto izbu umiestnil dole, aby mohla časom slúžiť na iné veci, napríklad ako hosťovská izby, či multifunkčná izby (telocvičňa, sušiareň, odkladanie bordelu..). Naľavo za kuchyňou a stenou sa nachádza miestnosť s technickým vybavením ako bojler, hlavné ističe a rozvody.. a tak isto je tu priestor pre rodinné veci ako bicykle, lyže, náradie.. a rovnako aj pre záhradné veci ako záhradné náradie, kosačka na trávu a podobne - preto je miestnosť prístupná z predu aj zo zadu domu. Na 2. NP sa nachádzajú dve izby, pre rodičov a dieťa, obe so šatníkmi a nakoniec kúpeľňa. Obe poschodia sú prepojené krivkovo-točeným schodiskom. 



Jednopodlažný dom

Pre opis tohto domu by bolo najlepšie to prerozprávať, nakoľko je založený hlavne na pocite z vnútorného priestoru a žitia v ňom, no pokúsim sa ho popísať čo najlepšie. Ide o jednopodlažný rodinný dom spojený z dvoch takmer identických hmôt postavených akoby zrkadlovo v sebe, pričom jedna hmota (denná časť) je na úrovní ulice a dotýka sa všetkých stavebný čiar a druhá časť (nočná) je viac zapustená do pozemku, čo vytvorilo pekný priestor pre prístup do domu a na parkovacie státie pre dve autá, a zároveň je trocha vyvýšená od dennej časti, čo dotvára príjemný pocit bezpečia, súkromia a opticky zväčšuje priestor, nakoľko keď človek kráča ku schodom do nočnej časti, zvyšuje sa nad ním aj strop.
Obe časti sú prepojené presklenou konštrukciou, z ktorej je cez deň krásne vidno na spoločenský priestor aby človek videl čo sa vonku deje, na záhradu aby človek vnímal aj prírodu ktorú tvorí, na umelý potôčik pod jeho nohami, ktorý obchádza celú nočnú časť domu až do jazierka a má odrážať históriu potoka v dedine, a v noci na peknú nočnú oblohu obohnanú hviezdami, nakoľko na tomto mieste nie je tak silný svetelný smog ako v mestách a vidno tak hviezdy. Tento prechod má aj psychologickú funkciu - Keď cez neho prechádza človek ráno z nočnej časti do dennej, prechádza cez úplné svetlo akoby chodil vonku čo preberie z rannej únavy každý uspatý mozog, a zas večer, keď človek ide do postele, prechádza cez tmavé okolie, doslova cez noc, ktorá už vonku je, čo ho navádza na spánok. 
Vnútorný priestor je bez schodiska. Po vstupe sa ocitnete vo vstupnej hale, z ktorej je vďaka šikmej stene intuitívny prechod do obývacej časti. V tejto stene sú aj posuvné dvere, cez ktoré sa dostanete do technickej miestnosti. Obývacia časť je dostatočne veľká a zo záhrady presklená celopodlažnými oknami. smerom k ulici sa nachádza kuchyňa, z ktorej sa dá dostať do špajze. po prechode do nočnej časti sa cez postupne zužujúcu sa chodbu dostanete do spální a kúpeľne. Celý pocit z priestoru je odrážaný cez jeho zužovanie a rozširovanie - keď idete v nočnej časti do spální, chodba pred vami sa nenápadné zuzužuje a strop klesá, čo vyvoláva pocit utlmenia, a naopak, pri prechádzaní do dennej časti, sa priestor pred vami rozširuje so stenami aj stropom a podlahou, čo vám otvára nový deň. 
V priečelí domu sú pásové okná, nakoľko sú orientované do ulice, no zadná časť domu je už takmer celá otvorená do prostredia, ako vidno v obrázku nižšie. Rám okien, vstupných dverí a preskleného spoju je tmavošedý rovnako ako aj strecha, farba fasády je pieskovo-krémová.


Dvojpodlaždný dom

V tretej variante ide o dvojpodlaždný dom, ktorého nedoriešený pôdorys som posielal už na minulú konzultáciu.
Dom sa skladá opäť z dvoch hmôt, dennej časti na 1. NP a nočnej časti ve 2. NP. Pred domom sa nachádza dostatočný priestor pre parkovanie áut, ktorý je zastrešený vďaka druhému podlažiu. Po vstupe do domu sa ocitnete vo vstupnej hale, z ktorej ďalej dostanete na dlhú chodbu.
Po ľavej strane máte dvojramenné pravotočivé schodisko, za ktorým sa nachádza WC. Za toaletou sa nachádza kumbál - technická miestnosť s úložným priestorom pre záhradné alebo rodinné vybavenie (kosačka, lyže, brusle, bicykle, bojler, rozvody...)
Po pravej strane od vstupu sa nachádza veľký spoločný priestor s kuchyňou, stolovaním a obývacou časťou na konci. Z kuchyne sa dá dostať do malej špajze. Okná v priestoroch prvého nadzemného podlažia sú koncipované rovnako ako v predošlej variante a to z rovnakého dôvodu, avšak tu som sa viac pohral s pocitom pribúdajúceho a ustupujúceho svetla. Keď prichádzate od schodiska do obývačky (teda idete z nočnej časti do dennej), uberá sa hmota steny a strieda ju viac a viac hmota okna a tým pádom dostávate postupne viacej a viacej svetla do priestoru čo vás prirodzene preberie. A práve naopak, keď idete večer do spální, priestor sa pomaly zoceľuje a uhladzuje. Nakoľko sú tieto veľké okná orientované  na juhovýchod, príjemné ranné svetlo je zaručené. Svetlo je dôležitý element, kuchyňa by mala byť orientovaná na východ, pretože v nej sme ráno všetci, obývacia alebo iná spoločenská izba na západ kvôli večernému svetlu. Kvôli orientácii pozemku som preto zvolil tento tvar úzkeho a dlhého obdĺžnika, aby som do spoločného priestoru (kuchyňa+obývačka) dostal aj východné, aj západné svetlo.
Cez schodisko sa dostávame do nočnej časti (pôdorys na obrázku vpravo), ktorá je koncipovaná tak, aby spálňa rodičov bola na opačnej strane ako spálne detí, a zároveň aby bola najmenej rušená spoločným priestorom a je teda preto orientovaná do záhrady. Z ňou sa nachádza pomerne priestranná kúpeľňa so strešným oknom, pretože fasáda ja na hranici s peťovým pozemkom, preto ju ponechávam slepú. Ďalej po chodbe sa dostávame do detských izieb, ktoré sú pomerne jednoduché s príjemne orientovanými oknami na juhozápad. Stena z hmoty druhého podlažia, ktorá sa dotýka peťovho pozemku, postupuje až na samotný spodok (viď. obrázok nižšie) a tak isto začiatok hmoty druhého podlažia je na úrovni uličnej a teda aj stavebnej čiary. Druhý sused má veľmi úzky vstup na pozemok a kvôli regulatíve parkovacieho státia na pozemku a stavebnej čiare idúcej cez jeho pozemok je zrejmé, že nebude stavať na uličnej čiare. Takže tu mám jedného suseda, ktorého moc nevidno a jedného, ku ktorému som prilepený. Preto som vybral takého zloženie hmôt domu - 1. NP plne odsunuté od uličnej čiary a zároveň sa nedotýka hranice pozemka na juhu, čím korešpondujem so "skrytým" susedom na rohu, ktorý vďaka tomu nebude vôbec skrytý a bude pekne vidno aj jeho dom, a zároveň masa druhého podlažia na hranici s peťom, ktorej bočná stena ide až na zem, čím splňujem obe stavebné čiary, uličnú čiaru, no zároveň dávam autám prístrešok bez nutnosti drahej garáže.
Farby vonkajšej fasády ešte nemám plne rozhodnuté,, preto sú na obrázku len ilustračne, avšak chcem zakomponovať postupný výstup krovu z fasády ako zaujímavý a netradičný prvok reprezentujúci kontinuitu, ako je aj kontinuita rodiny.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rodinný dom kozultace 5
RODINNÝ DOM KONZULTÁCIE  pokus o model: návrhy perspektív: detaily  situácii: 
DOSTUPNÉ BYDLENÍ STRUPČICE